2014 Qualified Candidates

At the close of qualifying on March 7th, 2014 the following candidates have qualified to run for office in Cherokee County and in any federal offices which encompass Cherokee County. We wish them all well in their campaigns!

Cherokee County Commission:

  • Chairman - L.B. “Buzz” Ahrens
  • Chairman - Jacqueline Archer
  • District 1 - Harry B. Johnston
  • District 1 - Steven West
  • District 4 - Kenneth Scott Gordon
  • District 4 - Joseph J. Robert
  • District 4 - Larry G. Singleton

Cherokee County School Board:

  • District 3 - John Harmon
  • District 3 - Brett Ladd
  • District 4 - Robert (Rick) Rechsteiner
  • District 4 - Robert H. Strozier
  • District 5 - Clark Menard
  • District 5 - Erica Williams
  • District 6 - Michael Chapman
  • District 6 - Susan D. Tlacil

Georgia State School Superintendent:

  • Mary Kay Bacallao
  • Ashley Bell
  • Mike Buck
  • Sharyl Dawes
  • Allen Bowles Fort
  • Nancy Jester
  • Fritz Johnson
  • Kira Willis
  • Richard Woods (R)

Cherokee County Solicitor General:

  • Jessica K. Moss

Georgia House of Representatives:

  • District 20 – Michael Caldwell
  • District 21 – Scot Turner
  • District 22 – Meagan Biello
  • District 22 – Sam Moore
  • District 22 – Wes Cantrell
  • District 23 – Mandi Ballinger
  • District 46 – John Carson

Georgia Senate:

  • District 14 – Bruce Thompson
  • District 21 – Brandon Beach
  • District 56 – John Albers

United States Senate – Georgia:

  • Paul Broun
  • Art Gardner
  • Phil Gingrey
  • Derrick Grayson
  • Karen Handel
  • Jack Kingston
  • David Perdue

United States House of Representatives – 11th District:

  • Bob Barr
  • Allan Levene
  • Rep. Ed Lindsey
  • Barry Loudermilk
  • Col. Larry Mrozinski
  • Tricia Pridemore

 

2014 Primary Qualifying – Day 1

We have had a number of candidates join us today for qualifying at The Bluffs in Canton:

Board of Commissioners – Chairman:
Jacqueline Archer
Leavitt B. “Buzz” Ahrens

Cherokee County Commissioner:
District 4 – Kenneth Scott Gordon

Cherokee County Board of Education:
District 3 – John Harmon
District 4 – Robert Rechsteiner (Rick Steiner)
District 5 – Clark Menard
District 6 – Mike Chapman

Cherokee County Solicitor General:
Jessica Moss

Several other Cherokee candidates qualified down at the State Capitol today as well:

Georgia House of Representatives:
District 20 – Michael Caldwell
District 21 – Scot Turner
District 22 – Meagan Biello
District 23 – Mandi Ballinger
District 46 – John Carson

Georgia Senate:
District 14 – Bruce Thompson
District 21 – Brandon Beach
District 56 – John Albers

We wish them all well in their campaigns!